Spacer po Krakowskim Kazimierzu

Spacer po Krakowskim Kazimierzu

Wczoraj (9.05.2019) mieliśmy okazję zorganizować spacer po Krakowskim Kazimierzu. Wspólnie z grupą młodzieży wybraliśmy się na wycieczkę po najważniejszych miejscach tej historycznej dzielnicy. Narratorką wydarzenia była przemiła przewodniczka, która uraczyła nas wieloma ciekawostkami oraz interesującją lekcją historii.

Tuż po 15 spotkaliśmy się wszyscy pod Królewskim Zamkiem na wzgórzu Wawelskim. Pomimo że trochę wiało, dzień był przyjemnie słoneczny. Spacer rozpoczęliśmy od wizyty w części chrześcijańskiej Kazimierza. Pierwszym przystankiem był tzw. Kościół “na Skałce” czyli Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Piękne widoki i wciągająca historia miejsca napełniła wszystkich ochotą na dalsze zwiedzanie.

Następnie minęliśmy kościół św. Katarzyny oraz imponującą Bazylikę Bożego Ciała. Pani Przewodniczka opowiedziała nam najważniejesze legendy dotyczące dzielnicy. Dowiedzieliśmy się, że tak na prawę Kazimierz był kiedyś oddzielnym miastem zamieszkanym przez Żydów.  

Przeszliśmy potem przez ulicę Melseisa, na której swoją siedzibę ma fundacja Judaica. Weszliśmy na urocze patio, na którym wysłuchaliśmy kolejnych ciekawych historii. Okazało się, że podwórze to zostało uchwycone w sławnym filmie Spielberga “Lista Schindlera”!

Poświęciliśmy też chwilę na obejrzenie Placu Nowego, na którym znajduje się tzw. “okrąglak”. Nie było niestety czasu na zjedzenie sławnych zapiekanek bo czekały na nas kolejne zabytki.

Przyszedł czas na Synagogi. Najpierw zatrzymaliśmy się prze synagodze Kupa i dowiedzieliśmy się skąd wzięła się jej charakterystyczna nazwa. Następnie zobaczyliśmy synagogę Wysoką, która niepozornie wciśnięta jest pomiędzy zwykłe kamiennice.

Ulica Szeroka zrobiła na nas wyjątkowe wrażenie. Ze względu na swoje rozmiary, właściwie nie przypomina ulicy, ale plac. Na końcu znajdowała się przepiękna synagoga Stara, któej również poświęciliśmy dłuższą chwilę.

Na koniec naszej wyprawy ruszyliśmy ulicą Miodową dochodząc do jednej z najpiękniejszych synagog na Kazimierzu – do synagogi Tempel. Wysłuchaliśmy z ciekawością jej historii i zwyczajów. Jak się okazało, jest to jedna z trzech wciąż aktywnych synagog.

Chociaż nas spacer trwał tylko 2 godziny, dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawych rzeczy. Kazimierz jest dzielnicą, w której możnaby było spędzić cały dzień i nadal mieć niedosyt!